Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu
ALTIN 230,3559
DOLAR 6,0770
EURO 6,9643
BITCOIN $6.499
denem
denem

Zihnimiz olumsuz düşüncelere odaklı çalışır

04.06.2018
A+
A-
Zihnimiz olumsuz düşüncelere odaklı çalışır

Bilimevi Kitabın Ortası dergisi Mart sayısında Özlem Şener, “Düşünce Gücüyle Tedavi” kitabına yer verdi.

İçinde yaşadığımız beden, zihnimizden geçen her düşünceye, söylediğimiz her söze karşılık verir. Bu yüzden düşündüğümüz şeyler ve söylediğimiz sözler beden yapımızın şeklini, sağlığımızı ve hastalığımızı oluşturur. Özlem Şener yazdı:

Louise Hay kitabında kendimizi onaylamadığımız ve değer vermediğimiz sürece, çeşitli baş ağrılarına davetiye çıkarabileceğimizi anlatır. Mesela sürekli asık suratla dolaşmamız ileride asık suratlı bir yaşlıya dönüşebileceğimizin ifadesidir. Buna benzer birçok hastalığın zihinsel sebeplerini ve bu düşüncelerin nasıl eğitilip değişebileceğini anlatır. Olumsuz düşünmenin insan sağlığına hem bedenen hem de ruhen zarar verdiğini bildiğimiz halde neden hala bu düşünceleri zihnimizde beslemeye ve hatta büyütmeye devam ederiz dersiniz? Oysa düşüncelerimiz yaşam deneyimlerimizi, deneyimler de aslında geleceğimizi oluşturur. Ayrıca bu düşünceler duygularımız üzerinde de son derece etkin rol oynarlar. Zihin, yapısı gereği çoğunlukla olumsuz olan düşünceyi aktive eden bir özelliğe sahip olsa da bu düşünceler eğitilebilir. Zaten bilişsel davranışçı kurama göre çalışan psikoterapistlerin terapiye devam eden kişilerle yapmaya çalıştığı şey, onların olumsuz çarpıtılmış, otomatikleşmiş düşüncelerini değiştirmek ve iyileştirmektir.

Louise Hay bu kitabında düşüncelerin nasıl olumluya yönlendirilebileceğini gösteren birçok yöntem sunmaktadır okurlara. İnsanların en temel olumsuz düşüncesi genellikle “yeterince iyi değilim”dir. Bu yüzden acı çeken çoğu insanın bu düşüncesini, kitaptaki yöntemleri uygulayarak değiştirebileceğini salık verir. Kişilerin kendileri hakkında başkalarıyla kolay kolay paylaşamayacağı olumsuz düşünce ve duyguları vardır: Suçluluk, kırgınlık, değersizlik, aşağılanmışlık vb. Öncelikle bu tip duygu ve düşüncelerden arınmak için kişinin kendini ve başkalarını affetmesini önerir. Böylece daha onaylanmış bir hayat yaşayarak, sağlıklı nefes alabileceğini vurgular. Çünkü öfke duyulan her şeyin sağlığı bozduğunu ve hastalığa davetiye çıkardığını dile getirir.

TEPKİLERİMİZİ KÜLTÜR VE İNANÇLARIMIZ BELİRLER

İnsanların aynı olaya verdiği tepki de birbirinden çok farklıdır. Çocukluktan itibaren gelişen düşünce ve inanç sistemleri bu farklılığın zeminini oluşturur. Toplumdan topluma farklılık arz etse de çoğunlukla olayın olduğundan daha olumsuz algılanması ve daha kaygılı tepkiler verilmesi dolayısıyla çocuklar da bu şekilde tepkiler vermeyi öğrenerek büyürler. Bu sebeple Hay, yaşamımızdaki sorun ne olursa olsun, bu olayı algılayış kökeninin düşünce kalıplarında yattığını ve bu kalıpların değiştirilebileceğini anlatıyor. Ayrıca bir şeylerin düzelmesi için başkalarının değil kendimizin değişmesi gerektiğini de sık sık hatırlatıyor. “Çok çirkinim” gibi inanç ve düşünceler değişmediği müddetçe kişi, farklı farklı olaylarda aynı sorunları yaşamaya devam edecektir.

Ve böylece çeşitli hastalıkları kendine davet edecektir. Şöyle ki kişinin uzun yıllar bastırılmış derin kırgınlıkları bedeninde uzun yıllar tutarak bunların bedenini yemesi sonucu kanseri; nefes almayı hak eden biri olmadığına inanması sonucu astımı davet etmesi gibi… Aslında kişi düşünceleri, inançları ve hissettikleri sonucu en büyük zararı çoğu zaman yine kendine kendisi verir. İyi yaşamak için önce sağlıklı olmak gerekir ve bu kitap size sağlıklı kalmanın yollarından birini açmakta.

Kaynak: dunyabizim.com

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.