Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Gök Gürültülü
ALTIN 189,6711
DOLAR 4,8053
EURO 5,5966
BITCOIN $7.401
denem
denem

Vajina da yerçekimine yeniliyor

14.04.2018
A+
A-

Adını söylemekten ve yazmaktan çekindiğimiz ve bazı yerlerde de sakıncalı bulunan vajinamız, kadın olarak var olmamızın önemli bir parçası. Evet aşk da, evlilik de, seks de, doğum da birbirinden harika duyguları beraberinde getiriyor. Ama maalesef bir yerden sonra, kendimize ne kadar iyi bakarsak bakalım derecesi kişiden kişiye değişse de vajinada sarkmalar oluyor. Müjdeyi baştan vereyim; bunlar olağan ve hızlı ve pratik bir çaresi var.

Vajinal sarkma kimlerde görülür derseniz; kadınların yüzde 50’sinden fazlası bu sorunu yaşamaktadır. Vajinadaki sarkmalar en başta genetik nedenlerden dolayı doğuştan olabilmektedir. Vücudumuzdaki değişiklikler neticesinde, vajinanın şekli ve rengi de değişkenlik göstermektedir. Doğum sonrası oluşan tahribatlar, ilerleyen yaşa bağlı olarak vajende genişlik, sarkıklık ve gevşeklik gibi sorunlarla birlikte, yine aşırı kilo alıp verme durumunda da kadınlarda vajinal sarkmalar görülür.

Normalde kadınlarda, dış dudaklar iç dudakların dışındadır ve içeride bulunan iç dudakları örter. Bu nedenle, iri iç dudakların dışarıya sarkması kişilerde estetik görünüm ve işlevsel yönlerden sorunlar yaratmaktadır. Bazı kadınlar doğuştan asimetrik yapıda iç dudak yapısına da sahip olabilirler. Yani bir dudak diğerine göre, daha büyük veya kısa olabilir. Böyle durumlarda da vajinadaki sarkmalara cerrahi operasyon uygulanabilir.

Diğer taraftan, vajinadaki sarkmalar dudakların geniş yapraklı ve kırışık olması sebebiyle birtakım enfeksiyonlara da zemin hazırlamaktadır. Bu bölgenin temizlenmesinde zorluklar oluşabilmekte, bu durum haliyle vajinal iltihaplara neden olmaktadır. Kadınlarda bu iltihap sorunu, akıntıya ve kötü kokuya da sebebiyet vermektedir. Adet zamanlarında pede yapışarak lokal travmalara, cinsel ilişki esnasında dudakların başıboş olmasından dolayı içeriye doğru baskı yapması durumunda ise ağrı ve acı oluşmasına, buna bağlı olarak kadınlarda, bazı durumlarda geç boşalmaya hatta boşalamamaya neden olabilmektedir.

Yani bir vajinal operasyonla, oluşan ve oluşması muhtemel pek çok soruna çare sunmuş oluruz.

VAJİNAL ESTETİK NEDİR?

Vajinal estetik, genital bölge ile ilgili yapılan müdahalelerin bütününü kapsamaktadır. Vajinal estetik ile vajinal bölgedeki şekil bozuklukları giderilir. Günümüzde estetik kaygılar ile bu işlemlere rağbet artmıştır. Kadınlar bu bölgeye yapılan estetik operasyonlara da artık yoğun ilgi duymaktadırlar.

Cinselliği bu problemlerden dolayı başarılı yaşayamayan kadınlara yapılan çeşitli operasyonlar da bulunmaktadır. Sorunlardan biri özellikle çok doğum yapmış kadınlarda görülen vajenin genişlemesidir. Normal doğum sırasında vajeni genişletmek için yapılan kesiler ya da kontrolsüz yapılan doğumlara bağlı olarak da bu genişleme olabilir. Sonuçta bu durum her iki tarafın cinsel olarak tam bir mutluluk yaşayamamasına ve huzursuzluğuna sebep olur. Yalnızca cinsel olarak değil maalesef bu bölgede ya da komşu bölgelerde enfeksiyona, sarkmalara ya da idrar problemlerine de sebep olabilir.

VAJİNAL ESTETİK ÖNCESİ VE SONRASI

Cinsellikte vajinanın fazla genişlemesi de cinsel haz açısından istenmeyen bir durumdur.  Aslında normal doğumun en istemediğimiz sonucudur bu. Her doğum yapanda karşılaşılır mı? Çoğunlukla evet ama bu tür problemleri yaşamayanlar da mevcuttur. Doğumda vajenin yapısı bozulur, daha doğrusu genişliğinde artma olur. Bunun bebeğin çıkışından sonra eski konumuna dönmesi gerekir fakat geri dönüş maalesef tamamen olmaz. Bütün şikâyetler de bu nedenle olur.

Bu tür kadınlarda yapılan operasyonun adı vajinoplastidir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Prensip, vajenden bir parça çıkartıp, boşta kalan vajen alanını birleştirmek ve çıkarılan alan kadar daraltma sağlamaktır. Yaklaşık 30 dakika süren bir işlemdir. Operasyon sırasında ağrı duyulmadığı gibi sonrasında da o bölgeye lokal anestezi uygulanacağı için ağrı hissedilmez. İşlem gerçekleştikten 2- 3 saat kadar dinlendikten sonra ayağa kalkar günlük hayat idame ettirilebilir. Kullanılan iplikler emilebilir olduğu için dikiş aldırmak gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat sonrasında yapılması gerekenler anlatılır antibiyotik verilebilir, pansuman için gerekenler söylenir ve bu müdahaleyi yaptıranlardan bu konuya harfiyen uyulması istenir ki başarılı bir sonuç alınabilsin. İlişkiye girmeme süresi ya da iyileşme süresi 1 aydır. Bu süreç içerisinde o bölgenin enfekte olmaması ve kuru tutulması istenir. Hijyen kurallarına uyulması önerilir.

 

VAJİNAL ESTETİK DÜZELTME/YENİLEME

Eğer doğum evde yapılmışsa, doğum esnasında genişletme kesisi yapılmamış ve dokular kendi istediği yerden yırtılmışsa ya da kesi düzgün yapılmış ama dikişinde problem olmuş ya da dikişler atmışsa o bölgede normal olmayan bir görüntü olur. Büzüşmüş bir deri, düzgün yüzeyli olmayan, asimetrik, rengi daha koyu ya da iyileşme yerinde skar dediğimiz kalınlaşmış deri parçası ihtiva edebilir. Bu durum estetik olarak güzel görünmemenin yanında çeşitli problemler de doğurabilir. İlişki esnasında o bölgede gerginlik hissi, cinsel birleşmede ağrı, buna bağlı da ilişkiden kaçınma ve cinsel soğukluk gibi…

Sonuç itibariyle bu alanın eskiye en yakın şekle dönüştürülmesi ya da şikayetlerin minimuma indirilmesi konusunda düzeltme işlemleri uygulanmaktadır. Genellikle genel anestezi tercih edilmekle beraber o bölge uyuşturularak da yapılabilir. 20- 30 dakika sürebilen bu işlemden sonra ortalama 3- 4 hafta cinsel perhiz yapılması ve sonrasında uygulanması gerekenlere harfiyen uyulması operasyon başarısı için önemlidir. Bir ay sonra adet dönemi bitiminde hasta kontrole çağrılır eskiyle karşılaştırma yapılır. Hem hasta hem de doktor estetik olarak farkı görür ve hasta bu işlemi neden daha önce yaptırmadığı konusunda kendini yargılar.

denem
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.