Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu
ALTIN 229,3776
DOLAR 6,0197
EURO 6,9241
BITCOIN $6.447
denem
denem

Memur-Sen 24 Haziran’da devam diyecek

12.06.2018
A+
A-
Memur-Sen 24 Haziran’da devam diyecek

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Trabzon’da yaptığı açıklamada, 24 Haziran seçimlerine atıfta bulunarak, “Biz bu yüzden 16 Nisan’da bir zümre için değil istikrar için evet dedik. 24 Haziran’da da aynısını diyeceğiz.” İfadesinde bulundu.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Trabzon’a gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın burada “Yetkide İstikrar Buluşmaları”nın Trabzon ayağına ve Trabzon Genç Memur-Sen tarafından organize edilen, “Bir Bilenle Bilge Nesil Kitap Okuma Yarışması”nın ödül törenine katıldı. Yalçın, iki ayrı programda iftar programına katılan vatandaşlara ve ödül törenine iştirak eden gençlere seslendi. 

Memur-Sen 1 milyon sayısını aştı

“Yetkide İstikrar Buluşmaları”nın Trabzon’daki ayağında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Rahmetli kurucu genel başkan Akif İnan’a, ilk kuruluş sürecinde, “Siz bu işi yapamazsınız” dendiğini hatırlatarak “Sendikacılık köklü bir gelenektir sendikacılık bunlara göre değil dediler. 26 yılı geride bıraktık, çeyrek asrı devirdik yarım asra yolculuk yaparken, 1’lerle başlayan yolculuk 1 milyon sayısını aştı. Örgütlenme oranı kamu görevlilerinde yüzde 70’e ulaştı” ifadesinde bulundu.

Dünyada emek kesimi sömürülüyor

1 Mayıs programının akabinde İstanbul’da “İnsan, Emek ve Küresel Rekabet” başlığı ile program gerçekleştirdiklerini belirten Yalçın, 105 ülkeden 154 konfederasyon başkanı ve 280 yabancı sendikacının programlarına katıldığını kaydetti. Yalçın, “Dünyada emek kesimi sömürülüyor. Dünya 5’ten emek sermayeden büyüktür dememizin sebebi bu” şeklinde konuştu.

Memur-Sen rüştünü ispat etmiş bir ailedir

Ali Yalçın teşkilatına, “1 kişiye bile ihtiyacımız var. Sen yoksan bir eksiğiz demeye devam edeceğiz” diyerek, şunları belirtti: “Asla rehavete kapılmayız. Önce örgütlü olacağız sonra irademize ve alana sahip çıkacağız. Biz bunu gösterdik; Cumhuriyet mitinglerinde, MİT krizinde, Gezi olaylarında, 17-25 Aralık’ta, 6-8 Ekimde, 15 Temmuz’da örgütlü gücümüzle oyunları bozduk. Eski Türkiye’ye özlem duyanların senaryolarını boşa çıkardık. Bizim sendikacılığımız ile 28 Şubat’ta sivil ayaklar olarak sokağa inen ve seçilmiş bir hükümeti dışarıdan aldıkları suflelerle indirmeye çalışanlar arasında makas farkı var. Bizim sendikacılığımızda cumhuriyet mitinglerinde arzı endam edip 41 tane çeteyi konfederasyonda ağırlayıp millete muhtıra vermeye çalışanlar arasında makas farkı var. Bizim sendikacılığımız ile 15 Temmuz gecesinde sessizce bekleyip durumu biraz gözleyip aşağı yukarı ne olabileceğini gördükten sonra, millet iradesinin hakim olabileceği anlaşıldıktan sonra kalabalığa çıkıp iki fotoğraf verenler arasında makas farkı var. Çünkü Memur-Sen ailesi rüştünü ispat etmiş bir ailedir.”

15 Temmuz’da millet iradesinin yanında olduk

15 Temmuz’da Ankara’da jetler havaya kalktığında, ilk olarak alanlara indiklerini anlatan Yalçın, “Bize bu bir darbe girişimidir ama kimlerin olduğunu bilmiyoruz dediklerinde, bizim için kim olduğunun önemi yok, darbeyi kimin yaptığının önemi yok, ne olduğunun önemi var darbenin panzehiri sokaklardır diyerek, saat 11’i 10 geçe teşkilatına mesaj atıp sokağa davet eden 23:30’da tweet atarak millet iradesinin yanındayız darbenin sonuna kadar karşısındayız diyen, saat 24:00 olmadan insanlar televizyonlara bakar diyerek televizyonlara bağlanarak canlı yayından darbenin karşısındayız diyen, sokağa çıkan bir aile olarak Memur-Sen, rüştünü ispat etmiş bir ailedir” ifadelerini kullandı.

Kitap okuma yarışmasının ödül törenine gençlerden yoğun ilgi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın daha sonra Trabzon Genç Memur-Sen tarafından organize edilen “Bir Bilenle Bilge Nesil Kitap Okuma Yarışması”nın ödül törenine katıldı.

Törene Yalçın’ın yanı sıra, Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Memur-Sen Trabzon İl Temsilcisi Mehmet Kara, Genç Memur-Sen Trabzon İl Temsilcisi Veysel Topal, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Avukat Ahmet Metin Genç ve İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, öğrenciler ve aileleri de katıldı.

Genç Memur-Sen’in “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi”nin Aliya gibi bilgelerini, Fatih gibi çağ açıp çağ kapatan liderlerini yetiştirmeyi amaçladığını ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, projeye dâhil olan gençlere seslenerek “Sizler, bizim için umutsunuz. Kendi medeniyet tarihimizden hareketle kurulacak yeni medeniyetimiz hamlemizin fatihlerisiniz. Eğer, siz hem şahsi hayatınızda hem de medeniyet çabamızda başarılı olmak istiyorsanız, bıkmadan usanmadan bilmek uğraşı verin” dedi.

Meydan okumak için kitap okumalısınız

Ali Yalçın, “Nuri Pakdil Kitap okumayan meydan okuyamaz’ der. Gençler, çocuklar siz de geleceğin meydan okuyan gençleri olacaksınız, ülke sorunlarıyla ilgilenecek, ümmetin derdiyle dertleneceksiniz. Ve bu derdi bu yıllarda, okul sıralarında yüklenirseniz” diye konuştu.

24 Haziran’da devam diyeceğiz

Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet tarihiyle neredeyse aynı sayıda hükümet kuruldu ülkemizde. Bizim ekmeğimizin büyümesi için istikrara ihtiyacımız var. Yeni hükümet sistemi istikrarı getirecektir. Biz bu yüzden 16 Nisan’da bir zümre için değil istikrar için evet dedik. 24 Haziran’da da aynısını diyeceğiz.”

Gençlere ulaşan her proje önemli

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise, Memur-Sen’in demokratikleşme ve emek alanlarındaki mücadelesine şahitlik ettiklerini belirtti. Malkoç, Memur-Sen’in 15 Temmuz’da da üstüne düşeni büyük bir sorumluluk bilinciyle yerine getirdiğini belirterek, “Zorlu süreçleri böylesine bir dik duruşla atlatabilirdik ancak. Atlattık da. Şimdi büyük yolculuğumuz sürecek” dedi.

Malkoç, “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesini de çok olumlu bulduğunu kaydederek, gençlere ulaşan her projeyi önemli ve kayda değer bulduklarının altını çizdi.

Protokol konuşmaların ardından yarışmada ödül alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Program, aile fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

 

BİZİM HABER MERKEZİ

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.