Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu
ALTIN 230,5339
DOLAR 6,0792
EURO 6,9506
BITCOIN $6.502
denem
denem

15 Temmuz’un yeni bir versiyonunu yaşıyoruz

11.08.2018
A+
A-
15 Temmuz’un yeni bir versiyonunu yaşıyoruz

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, ABD’nin yaptırımları sonrası başlayan dövizdeki yükselişe yönelik, “15 Temmuz’un yeni bir versiyonunu yaşıyoruz” dedi. Arslan, “Bu savaşı kaybedersek geleceğimizi kaybederiz. Bu savaşı tıpkı 15 Temmuz’da ki gibi kazanmamız gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, bugün konfederasyona bağlı Hizmet-İş Sendikası Kadın Komite Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda dövizde yaşanan krize yönelik 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekti. .

 Bu savaş Türkiye’yi bölgesinde diz çöktürme savaşı

15 Temmuz’a vurgu yapan Mahmut Arslan, Türkiye’nin yeni bir ekonomik operasyonla karşı karşı kaldığını belirterek “15 Temmuz’u buradan yeniden unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı hatırlatmak istiyorum. Buradan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’yi işgal girişiminin yeni bir oyunu sahneye kondu. Bugün 15 Temmuz’un yeni bir versiyonunu yaşıyoruz. Türkiye’yi ekonomik saldırılarla çökertmek ve ekonomik bir savaşı başka bir boyuta taşımak isteyen emperyalist güçlerle yeni bir dönem başladı. Bu dönem daha sancılı ve daha zor bir dönem. Burada vatandaşlarımızın ekonomisine, gelirlerine, geleceğine yönelik bir savaş başlatıldı. Bu savaşı da bizim kazanmamız gerekiyor. Bu savaş daha kapsamlı. Bu savaş Türkiye’yi bölgesinde diz çöktürme savaşı.” diye konuştu.

Bu savaşı kaybedersek, geleceğimizi kaybederiz

ABD’nin 15 Temmuz’da elde edemediği başarıyı bu kez ekonomik bir savaş olarak yeniden gündeme taşıdığını belirten Arslan, “Bu savaşı kaybedersek geleceğimizi kaybederiz. Bu savaşı tıpkı 15 Temmuz’da ki gibi kazanmamız gerekiyor. Bu savaş daha zor ve daha ağır bir imtihanı beraberinde getiriyor.” dedi.

Yürütülen ekonomik operasyon konusunda programa katılanlara önemli tavsiyelerde bulunan Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu konuda sizlere önemli tavsiyelerim olacak. Arkadaşlarımızın yarınlarla ilgili büyük taahhütlere girmesini istemiyorum. Önümüzdeki süreçte ciddi kısıtlamalar meydana gelecek. Bunu yaparsak emperyalizmin oyunlarını boşa çıkarırız. 1971 yılında İsrail – Arap savaşında Suudi Arabistan, İsrail’e ambargo uygulamıştı. ABD bunun üzerine Suudi Arabistan’a büyük baskı yapmıştı. Aynı bize yaptıkları gibi.  Kral Faysal, ABD’nin Dışişleri Bakanına tarihi bir açıklama yaptı: “Biz tarihte olduğu gibi tekrar deve sütü içer, hurma ile karnımızı doyururuz. Peki siz ne yapacaksınız?” Bu soruyu biz de ABD’ye sormamız gerekir. Gerektiğinde zorlu bir mücadeleye karşı hazır olmamız gerekiyor.”

Mesele Papaz değil Türkiye meselesi

Önceki gün krizin üst noktalara çıktığını ve günden güne ekonomik olarak Türkiye’yi diz çökertme oyunlarına yenilerinin ekleneceğini sözlerine ekleyen Mahmut Arslan, “Bu siyasi bir mesele değil, parti meselesi değil, mesele bir papaz meselesi hiç değil. Mesele çok büyük. Mesele Türkiye’nin varlığını yok etmek isteyen emperyalist ve düşmanca bir tutum. İçimizdekilerin bazıları “Verin papazı kurtulalım” diyorlar. Böyle bir şey yok. Arkasından başka bir şeyler daha gelecek. Bu papaz 2 senedir cezaevinde niye şimdi gündeme geldi? Konsoloslukta görevliler tutuklandığında o içeride yatıyordu.” dedi.

Rusya Çin ve Avrupa da ABD dayatmasıyla karşı karşıya

“Bunlar tamamen bahane. Sadece bize yönelik değil, Rusya, Çin ve Avrupa’ya karşı benzer bir tutum devam ediyor.” hatırlatmalarında bulunan Arslan, “Bu topraklarda kendi imkanlarımızla, kendi gücümüzle yaşayacağız ya da teslim olacağız. Tarih boyunca teslimi yaşamadık. Şehit verdik, gazi verdik ama asla bu baskılara boyun eğmedik. Bugünde aynı süreci yaşıyoruz. Hep birlikte bunun farkında olmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Karşımızda büyük bir düşman var

Konfederasyon olarak gerekli tüm önlemleri alacaklarını da sözlerine ekleyen Arslan, “Bundan sonrada bu hassasiyetimizi sendika olarak sürdürmemiz gerekiyor. Bunun için yapılması gereken tüm tasarruf ve dışa bağımlılık tedbirlerini hep birlikte almamız gerekecek. Bunun için sorumlu davranacağız ve harcamalarımızı, yaşam tarzımızı yeniden gözden geçireceğiz. Türkiye, uzun bir süre büyük bir bolluk içerisinde ve ciddi bir refah sürecini yakaladı ama karşımızda büyük bir düşman var ve bizi bırakmıyor. Türkiye’ye yönelik yeni tehditler gündeme geldi.” dedi.

15 Temmuz’da yazdığımız gibi yeniden destan yazacağız

Bu mücadelede başarıya ulaşabilmek için ekonomimizi, marka değeri yüksek olan teknoloji ağırlıklı ihracat kalemlerimizi oluşturmamız gerektiğinin altını çizen Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dışa bağlı bir ekonomi ile emperyalizme karşı mücadele etmek zor. Büyük bir beşeri sermayemiz var başka bir şeyimiz yok. İşverenlerimiz, partilerimiz hasılı top yekün milletimizin en büyük dayanışma içerisinde olacağı günleri yaşıyoruz. Milletimiz bu oyunun farkında. Bunu fark etmekte yetmiyor buna karşı tedbir almamız gerekiyor. Bu konuda herkes sorumlu davranmalı. Eğer bu mücadele teklersek, ayağımız tökezlerse bu hainler üzerimize çullanır. Bu topraklarda bağımsız bir devlet olarak yaşamamıza asla izin vermek istemiyorlar. Tarihi bir dönem yaşıyoruz. Bunları açık açık konuşmamız gerekiyor. Bu tehlikeyi fark ediyoruz. Kişisel, şahsi, siyasi hedeflerimizi ve beklentilerimizi bir kenara koyup millet olarak bunlara karşı bir tutum sergileyeceğiz.  O yüzden sendika olarak bu duyarlılıkla hareket etmemiz ve bu hesabı boşa çıkarmamız gerekiyor. Bu anlamda da yeni bir destanı da 15 Temmuz’da yazdığımız gibi yeniden yazacağız. Geldiğimiz yeri unutmayalım. Yeni bir kurtuluş savaşının eşiğindeyiz. Bu savaş cephede yapılmıyor. Bu savaş ekonomik bir savaş. Burada iki taraf belli. Bir tarafta emperyalist güçler bir tarafta milletimiz var.”

HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası Kadın Komite Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Genel Başkan Mahmut Arslan’ın yanı sıra, HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikası Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın kadın komitesi başkan ve temsilcileri katıldı.

Bizim Haber Merkezi (BHM)

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.